Теорія Гекшера-Уліна
Теорема Хекшера-Оліна (H-O) стверджує, що країна, яка є капіталом, буде експортувати капіталомісткий товар. Так само країна, в якій багато робочої сили, експортуватиме трудомісткий товар. Кожна країна експортує те благо, що виробляє порівняно краще, ніж інша країна. У цій моделі перевага країни у виробництві виникає виключно з її відносного фактора достатку. (LibreTexts, 2022)
Теорія Хекшера - Оліна - це вчення, згідно з яким країна обирає спрямування експортного виробництва, заснованого на використанні насиченого ресурсу, а спрямуванням для імпорту є виробництво, яке передбачає використання рідкісного ресурсу.
Е. Хекшер (Е. Htckscher) і Б. Олін (В. Ohlin) запропонували двофакторну модель зовнішньої торгівлі, включивши до її складу, крім праці, дію ще одного фактора виробництва - капіталу, розвинувши таким чином теорію порівняльних переваг Д. Рікардо.
Теорія Е. Хекшера та Б. Оліна при обґрунтуванні можливості країн щодо участі у міжнародному обміні спирається на науковий прийом, застосований Д. Рікардо, - порівняння відносних цін. Але якщо Д. Рікардо в основу дослідження було покладено відносні ціни товарів, то Е. Хекшером та Б. Оліним - відносні ціни ресурсів. За теорією Хекшера - Оліна, фактори виробництва розподілені між країнами нерівномірно, вони є диференційованими за ознаками кількості та якості. Відносні ціни ресурсів залежать від їх насиченості та рідкісності. Насичений ресурс дешевший, рідкісний - відносно дорогий. (Шкурупій та ін., 2012)
LibreTexts. (2022, Жовтень 27). 5.9: Теорема Гекшера-Оліна. Відновлено з https://shorturl.at/KNQ25
Шкурупій, О., Гончаренко, В., Артеменко, І., Пожар, А., & Пінчук, І. (2012). Зовнішньоекономічна діяльність підприємства. Центр навчальної літератури.