Вибухова речовина
Вибухові речовини – це хімічні сполуки або суміші речовин, здатні до швидкого само поширюваного хімічного перетворення (вибуху) з виділенням великої кількості газів і теплової енергії.
У складі вибухової речовини є достатня кількість кисню, тому вибухове перетворення відбувається без участі кисню повітря. До вибухової речовини належать нітросполуки, в основному ароматичні (наприклад, тринітротолуол, пікринова кислота), органічні ефіри азотної к-ти (нітрогліцерин, піроксилін, нітрогліколь), солі азотної к-ти (нітрат амонію), солі гримучої к-ти (гримуча ртуть), солі азотистоводневої к-ти (азид свинцю) та ін. Чорний димний порох є сумішшю калійної селітри, сірки та вугілля. Для виникнення вибуху необхідна зовн. дія (початковий імпульс): нагрівання, іскра, удар, тертя. Важливою характеристикою вибухової речовини є стійкість, тобто здатність не змінювати свої властивості при тривалому зберіганні. За способом використання розрізняють В. р.: метальні, або порохи (бездимні піроксилінові та нітрогліцеринові, чорні димні), які застосовують як заряди у вогнепальній зброї та реактивних зарядах: бризантні, або роздроблювальні (тол, пікринова к-та, піроксилін, динаміти, амонали, аматоли), що їх вживають для боєприпасів і в підривних роботах; ініціюючі (гримуча ртуть, азид свинцю), що вибухають від невеликого мех. або тепл. імпульсу і тому використовуються для виробн. капсулів-запальників і капсулів-детонаторів. В. р. широко застосовують у військ. справі, гірничій справі, будівництві тощо.
Симанович, Г.А., Хоменко, О.Є., & Кононенко, М.М. (2014). Руйнування гірських порід вибухом. Національний гірничий університет.
Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України. (2019). Вибухові речовини.
Інформаційно-аналітичний центр з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту. (2019). Вибухові речовини.