Боржник
1). БОРЖНИК - 1) сторона в цивільному зобов'язанні, яка повинна здійснити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, сплатити гроші та ін.) або утриматися від певної дії, а кредитор має пра¬ во вимагати від Б. виконання його обов'язку. Б. може бути фізична та юридична особа, держава, територіальна громада, іноземна держава та інші суб'єкти; 2) суб'єкт підприємницької діяльності (юридична особа або фізична особа - підпри¬ ємець), який неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після на¬ стання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало за¬ конної сили, та постановою про відкриття вико¬ навчого провадження, якщо інше не передбачено законодавством України.
2). Фізична особа-підприємець є Б. лише за зобов'язаннями, які виникли у неї у зв'язку зі здій¬ сненням підприємницької діяльності. Б. не можуть бути відокремлені структурні підрозділи юридичної особи (філії, представництва, відділення тощо).
3). Якщо кожна із сторін у зобов'язанні має од¬ ночасно і права, і обов'язки, вона вважається Б. у тому, що вона зобов'язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що має право вимагати від неї (двосторонні зобов'язання). Як правило, Б. зобов'язаний про¬ вадити виконання зобов'язань особисто, але він може бути замінений іншою особою (переведення боргу). Виконання обов'язку може бути покладе¬ но і на іншу особу, якщо за умов договору або суті зобов'язання не випливає обов'язок Б. виконати зобов'язання особисто.
4). Якщо у зобов'язанні беруть участь кілька Б., кожний з кредиторів має право вимагати вико¬ нання, а кожний із Б. повинен виконати обов'язок у рівній частці, якщо інше не встановлено дого¬ вором. У разі солідарного обов'язку Б. кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або у повному обсязі як від усіх Б. разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні Б. залишаються зобов'язаними доти, доки їх обов'язок не буде ви¬ конаний у повному обсязі. Солідарний Б. не має права висувати проти кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних Б. з кредитором, у яких цей Б. не бере участі. Вико¬ нання солідарного обов'язку у повному обсязі од¬ ним із Б. припиняє обов'язок решти солідарних Б. перед кредитором, а Б., який виконав солідарний обов'язок, має право на зворотну вимогу до кож¬ ного з решти солідарних Б. у рівній частці, за ви¬ рахуванням частки, яка припадає на нього. Якщо один із солідарних Б. не сплатив частку, належну солідарному Б., який у повному обсязі виконав со¬ лідарний обов'язок, не сплачене припадає на кож¬ ного з решти солідарних Б. у рівній частці. (Долобанько В. В)
Боржник. У Митній енциклопедії: у 2 томах / І. Г. Бережнюк (відп. ред.) та інші. — Хмельницький: ПП Мельник А. А., 2013. — Том 1: А — Л. — 472 с. — ISBN 978-617-7094-09-7.