Знай свого клієнта (англ. KYC)
Термін банківського та біржового регулювання для фінансових інститутів і букмекерських контор, а також інших компаній, які працюють з грошима приватних осіб, що означає, що вони повинні ідентифікувати та встановити особу контрагента, перш ніж проводити фінансову операцію.
Ця вимога поширюється на отримання розумно повних відомостей про контрагентів-юридичних осіб, характер їхнього бізнесу та окремих господарських операцій, для забезпечення яких проводиться фінансова операція.
Вважається, що така практика перешкоджає відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та ухиленню від сплати податків.
Нині вимоги та стандарти, спрямовані на реалізацію цього принципу, встановлюються на рівні національного законодавства, нормативних документів банківських регуляторів і міжнародних організацій.
Зміна вимог до фінансових операцій та потреба у дотриманні законодавства з протидії відмиванню коштів призвела до появи цілої системи ідентифікації контрагента.
До неї входять:
1. Ідентифікація особи, перевірка на наявність у санкційних списках, приналежність до третіх країн із високим ступенем ризику, визначення політично значимих осіб тощо.
2. KYCC або знай клієнта свого клієнта. Процес KYCC був викликаний зростаючим ризиком шахрайства, що виходить від осіб або компаній-шахраїв, які могли б ховатися в ділових відносинах другого рівня.
3. Заходи процесу «Знай свій бізнес». KYB — це набір практик для перевірки бізнесу. Він містить перевірку облікових даних, місця розташування тощо.
4. Електронні засоби знання вашого клієнта. Вони передбачають використання Інтернету або цифрових засобів для розв'язання задач попередніх процесів у системі: перевірку особи, наявність глобальних санкцій, точна перевірка для небажаних ЗМІ, верифікацію документів, оптичне розпізнавання символів тощо.
Чубенко, А. Г. (2018). Термінологічний словник з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та корупції. Київ: Ваіте.